حفاظت الکترونیک چیست؟

حفاظت الکترونیک به معنی استفاده از تجهیزات و سیستم های الکترونیک در ایجاد امنیت و ایمنی بخش های مختلف مانند: ساختمان های مسکونی و در سطح های وسیع تر مانند پتروشمی ها و شرکت های نفتی و حتی ایجاد امنیت و ایمنی در سطح شهرها می باشد. حفاظت الکترونیک شامل زیر مجموعه ای از ابزارهای متعددی است که در ذیل به شرح بعضی از آن ها پرداخته شده است.

 • ابزارهای حفاظت الکترونیک
  سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته
  اتاق کنترل و مانیتورینگ
  سیستم های کنترل تردد و دسترسی
  سیستم های حفاظت پیرامونی هوشمند
  راهبند و کنترل تردد خودرویی
  نرم افزارهای مدیریت و یکپارچه سازی
  سیستم های هشدار دهنده و ایمنی

سیستم های نظارت تصویری (Video Surveillance System)

این سیستم در بروز ترین حالت خود مجهز به دوربین های تحت شبکه و بخش های ذخیره ساز و نرم افزر مدیریت تصاویر می باشد. همانطور که گفته شده از دوربین های تحت شبکه در این سیستم استفاده می گردد که علت اصلی این موضوع کیفیت بالای تصاویر این دوربین ها و میزان هوشمندی های بالای (در سطح دوربین) این دوربین ها می باشد که در زمینه کنترل تردد بسیار پرکاربرد هستند. سیستم های نظارت تصویری امروز در اکثر مجموعه های بزرگ صنعتی، فروشگاه ها و حتی در سطح شهرها وجود دارند و یکی از اجزاء مهم در حفاظت الکترونیک می باشد. در واقع سیستم های نظارت تصویری به سامانه ای زیرساختی برای پیاده سازی سیستم های حفاظتی هوشمند و یکپارچه است که نرم افزارها و سخت افزارهای مخصوص از تصاویر آن جهت تشخیص های خاص مانند شمارش افراد و شناسایی جمعیت و وضعیت تا شناسایی گازهای منتشر شده در هوا بهره می برند. این سیستم ها درای سخت افزارهای بسیار متنوع و پیچیده ای هستند که پیشرفت های بسیار زیادی در تجهیزات آن در سطح جهانی اتفاق افتاده است.

سیستم های کنترل سطح دسترسی (Access Control system)

این سیستم نیز یکی از زیر مجموعه های حفاظت الکترونیک می باشد. که با استفاده از تجهیزات موجود به کنترل ورود و خروج پرسنل با استفاده از کارت های پرسنلی و یا سیستم های اثر انگشت به مدیریت در این زمینه پرداخته می شود. همچنین با کمک نرم افزار های موجود امکان تعیین سطح دسترسی در لایه های مختلف برای نیروی انسانی مهیا می گردد..

سیستم های حفاظت پیرامونی

سیستم حفاظت پیرامونی سیستمی است که از آن به منظور تأمین امنیت در پیرامون محیط مورد نظر استفاده می شود. این سیستم ها می توانند از خیلی ساده تا بسیار پیچیده متغیر باشند. سیستم های اولیه حفاظت پیرامونی شامل دیوارها، سیم های خاردار، نرده های فلزی و غیره بوده اند که از دیرباز برای حفاظت از محیط پیرامون مورد استفاده قرار می گرفتند. البته این نوع ابزارهای حفاظت پیرامونی، از نظر امنیت در سطح بسیار پایینی قرار دارند و به راحتی قابل نفوذ هستند. امروزه در مکان هایی که نیاز به امنیت بالا وجود دارد معمولا در کنار این ابزار ها از سایر سیستم های حفاظت پیرامونی پیشرفته تر استفاده می شود.
شرکت های فعال در حوزه حفاظت پیرامونی، همواره در صدد تولید سیستم هایی با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته برای افزایش امنیت هستند. این شرکت ها از فناوری های مختلفی نظیر الکتروفنس، فیبر نوری ، کابل های ارتعاشی ، تکنولوژی مادون قرمز ، آشکار ساز مایکروویو، دوربین های مدار بسته و همچنین میدان الکترواستاتیک در ساخت انواع سیستم های حفاظت پیرامونی بهره می برند.
هر کدام از سیستم هایی که برای حفاظت پیرامونی به کار می روند، دارای نحوه عملکرد مشخصی هستند. بدین معنی که عملکرد سیستم حفاظت پیرامونی مادون قرمز با حفاظت پیرامونی فیبر نوری متفاوت است.در بخش محصولات حفاظت پیرامونی می توانید با هر یک از انواع این سیستم ها آشنا شده و اطلاعات کاملی در زمینه حفاظت پیرامونی به دست آورید. یکی دیگر از انواع سیستم حفاظت پیرامونی که دارای امنیت بسیار بالایی نیز می باشد، حفاظت پیرامونی با شوک الکترونیکی است. همانطور که از نام این سیستم مشخص است در زمان بروز هشدار، این سیستم با استفاده از شوک الکتریکی مانع ورود سارقین به محیط مورد نظر می شود.
حفاظت پیرامونی هر ساختمان و محوطه را بر اساس نوع خطرات محیط و تردد افراد غیر مجاز محاسبه میکنند. حفاظت پیرامونی از چند لایه حفاظتی شکل گرفته است که این لایه ها مکمل یکدیگر اند. در لایه اول حفاظت پیرامونی آشکار ، فنس ها و حصار ها قرار دارند و برای دور نمودن افراد غیر مجاز از محوطه بسیار مناسب است و از تردد افراد غیرمجاز جلوگیری میکند.
تجهیزات حفاظت پیرامونی که به صورت مجموعه ای نصب می شوند اغلب در مرز ها و اماکن حساس و استراتژیک به کار می رود که شامل فنس ها ، سنسور ها ، سیستم های دوربین مداربسته که هریک به چند شاخه تقسیم می شوند استفاده می شود. از این سیستم علاوه بر مرز ها در فرودگاه ها ، زندان ها ، نیرو گاه های هسته ای و ... به کار می رود تا امنیت حفاظت پیرامونی را برقرار کند.

سیستم های حفاظت پیرامونی هوشمند

سیستم تشخیص نفوذ (Intrusion Detection System) با استفاده از جدا کننده های واقعی (فنس، سیم خاردار و دیوارکشی) و جدا کننده های مجازی (پردازش تصویر دوربین ها) از ورود سرزده افراد جلوگیری می نماید. عموما استفاده از فنس های مجازی از نظر هزینه و دقت در عملکرد امتیاز برتری نسبی نسبت به حفاظت پیرامونی قدیمی تر دارند.فنس مجازی با استفاده از پردازش تصویر دوربین ها امکان پذیر می گردد و برند های متعددی دوربین های خود را مجهز به پردازش تصویر (analytic) نموده اند این سیستم با پردازش تصاور از ورود افراد در محوطه از قبل تعیین شده آگاه می گردد و آن را بصورت به آلارم نمایش می دهد....
سیستم،تشخیص،نفوذ(Intrusion Detection)
سیستم تشخیص عبور از خط (cross line)
شمارش افراد (people counting)

سیستم تشخیص و آلارم آتش (Fire Detection and Alarm System)

سیستم های اعلام حریق به دو دسته تقسیم بندی می گردند. آنالوگ و آدرس پذیر (Addressablee) سیستم های آنالوگ که از دانش قدیمی تر برخوردار است با استفاده از تعداد زون های که دستگاه مرکزی پشتیبانی می نماید با سنسور های تشخیص و آلارم ها و فلاشرها ارتباط برقرار می نماید. سیستم آدرس پذیر با استفاده از با تعداد زون محدود تر و با کمک ارتباط دوسیمه (RS485) با سنسور های بیشتری ارتباط برقرار می نماید و از مزایای آن نسبت به سیستم های آنالوگ می توان به افزایش تعداد سنسور های متصل و اطلاع دقیق از فعال شدن سنسورها براساس زون و موقعیت دقیق دیتکتور و همچنین کاهش هزینه زیر ساخت مورد نیاز اشاره نمود. البته نسل جدید سیستم های اعلام حریق بصورت کاملا بی سیم (wireless) هستند که نسبت به سیستم های قدیمی تر دارای این مزیت ها می باشند عدم نیاز به زیر ساخت و استفاده از ارتباط بی سیم، ارتباط با اینترنت، اماکن اتصال با دیگر سیستم های مبتنی بر شبکه و همچنین بدلیل عدم استفاده از کابل امکان نصب در هر مکانی برای این سیستم ها فراهم می گردد.

سامانه تشخیص نفوذ حفاظت پیرامونی

راه حل جدید و نوین حفاظت پیرامونی سیستم های تشخیص نفوذ هوشمند هستند. این سیستم وظیفه شناسایی و تشخیص هرگونه استفاده غیر مجاز از سیستم و ورود به محوطه را بر عهده دارد و هر گونه خرابکاری در سیستم را شناسایی می کند. در این سیستم، حفاظت پیرامونی به صورت نرم افزاری و سخت افزاری شکل گرفته است که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد، سرعت و دقت بالا و برقراری امنیت از قابلیت های مفید سیستم سخت افزاری است و استفاده آسان ، سازگاری با انواع سیستم ها نیز از مزایای سیستم نرم افزاری می باشد. به طور کلی عملکرد های سیستم تشخیص نفوذ حفاظت پیرامونی به دو بخش تقسیم بندی می شوند:
1- رفتارهای غیر عادی
2- تشخیص مبتنی بر امضاء
حفاظت پیرامونی غیر عادی :
در این نوع حفاظت پیرامونی در سیستم تشخیص مورد نظر یک نما از رفتارهای عادی ورود به محوطه تعریف می گردد و یک ناهنجاری را ممکن است نفوذ تشخیص بدهد. به طور کلی این سیستم رفتارهای غیرعادی و ناهنجاری ها را شناسایی می کند و این رویدادها را نفوذ تشخیص داده و به سیستم هشدار می دهد.
حفاظت پیرامونی مبتنی بر امضاء :
در این نوع سیستم حفاظت پیرامونی مجموعه ای از قوانین از پیش ثبت شده است که هرگونه عمل غیرمجاز که خارج از این قوانین باشد را شناسایی و گزارش و به عنوان تخلف و ورود غیر مجاز به کاربر هشدار می دهد.